images/loggin.png


بسم الله الرحمن الرحیم

 

معرفی لیگ

از جمله شاخصه‌های پیشرفت یا عقب افتادگیِ فرهنگی یک کشور، میزان آشنایی و انس مردم آن کشور، با کتاب و رواج فرهنگ کتابخوانی است که متأسفانه کشور ما، به دلیل هجمه گسترده و مستمر بیگانگان به فرهنگ این مرز و بوم در دهه‌های اخیر و همچنین هجوم بی‌سابقه‌ی ابزارهای ارتباطی و دسترسی بدون برنامه و بی حد و مرز به فضای مجازی در سال‌های اخیر، در این زمینه دچار رکود و خمودیِ نگران کننده و خسارت باری شده است.‎

لیگ بزرگ کتابخوانیِ «کتابلیگا»، به منظور آشنایی و انس بیشتر نوجوانان، جوانان و عموم مردم فرهیخته استان مازندران با کتاب و احیاء فرهنگ کتابخوانی در استان، برای سال تحصیلیِ 99 ـ 1398 طراحی و راه اندازی شده است.

این لیگ، در سه رده سنیِ «نوجوانان»، «جوانان» و «بزرگسالان» برگزار شده و افراد شرکت کننده در لیگ، در قالب گروه‌های سه تا هفت نفره، در یک فرآیند پنج ماهه و با برگزاری پنج مسابقه، با یکدیگر به رقابت پرداخته تا علاوه بر بالا بردن سطح اطلاعات و معلومات خود، از مزایای مادی و معنوی طرح نیز برخوردار گردند.

 

 

راهنمای ثبت نام و شرکت در لیگ

لطفا قبل از ثبت نام، نکات زیر را با دقت مطالعه فرمایید:

 1. لیگ کتابخوانیِ «کتابلیگا»، دارای سه رده سنیِ «نوجوانان» (متولدین 1383 و بعد از آن)، «جوانان» (متولدین 1380 تا 1382) و «بزرگسالان» (متولدین 1379 و قبل از آن) می‌باشد. (افراد رده سنیِ پایین‌تر می‌توانند در رده سنی بالاتر شرکت کنند.)
 2. افراد شرکت کننده در لیگ، صرفا در قالب تیم و گروه با یکدیگر به رقابت می‌پردازند و امکان رقابت فردی در لیگ وجود ندارد.
 3. تعداد افراد هر تیم، حداقل سه و حداکثر هفت نفر می‌باشد.
 4. در هر گروه، یک نفر به عنوان سرگروه و باقی افراد، عضو گروه می‌باشند که می‌بایست اعضای گروه، هنگام ثبت نام، کد ملی سرگروه را در فرم ثبت نام درج کنند.
 5. برای هر فرد فقط امکان شرکت در یک گروه وجود دارد.
 6. هر گروه فقط دارای یک رده سنی می‌باشد که مطابق بالاترین رده سنیِ اعضای گروه ثبت خواهد شد.
 7. شروع لیگ، نیمه مهرماه و پایان آن، نیمه اسفندماه می‌باشد.
 8. در هر ماه، برای هر رده سنی، یک کتاب معرفی می‌شود. مدت زمان مطالعه هر کتاب، یک ماه (سی روز) می‌باشد و پس از پایان این مدت، از تمامی افراد شرکت کننده، آزمون به عمل می‌آید و معدل امتیاز افراد هر گروه، به عنوان امتیاز آن گروه در لیگ ثبت خواهد شد.
 9. در پایان هر ماه، جوایزی به تیم‌های برتر هر رده سنی اهدا خواهد شد و در پایان لیگ نیز به تیم‌هایی که بالاترین امتیازات در مجموع پنج ماه را کسب کرده باشند، جوایز نفیسی تعلق خواهد گرفت.
 10. آزمون آبان ماه، شامل هشت سؤال و هشت امتیاز، و آزمون آذر دارای یازده سؤال و یازده امتیاز می‌باشد و این عدد، به صورت پلکانی تا اسفند ماه، به بیست سؤال و بیست امتیاز خواهد رسید تا گروه‌هایی که در ماه‌های اول، نتیجه مطلوب را به دست نیاورده‌اند، امکان رقابت با سایر گروه‌ها را داشته باشند و از گردونه رقابت حذف نشوند.
 11. برگزاری آزمون، به صورت آنلاین خواهد بود. سؤالات آزمون، به صورت مجزا و یک به یک نمایش داده خواهد شد که در صورت پاسخ ندادن به یک سؤال و رفتن به سؤال بعد، امکان بازگشت به سؤال اول وجود نخواهد داشت.
 12. هزینه شرکت در لیگ، برای نوجوانان، پنج هزار تومان، برای جوانان، ده هزار تومان و برای بزرگسالان، پانزده هزار تومان می‌باشد.